Jak stabilny jest podatek od papierosów?

Od dziesięcioleci akcyza na papierosy jest znaczącą częścią budżetu państwa, ale w ostatnich latach wzrosła zależność od tych podatków. Korzystając z danych z Orzechowski & Walker’s Tax Burden on Tobacco, to narzędzie internetowe pozwala podatnikom zobaczyć, jak zmieniły się dochody z podatku od papierosów w latach 1955-2015.

Kilka wzorców pojawia się w różnych stanach. Dla ilustracji narzędzie domyślnie patrzy na Nowy Jork. Niebieska linia to łączne wpływy podatkowe, a żółte linie oznaczają wzrost podatku od papierosów. Najechanie na żółtą linię pokazuje, w jaki sposób zmieniła się stawka podatku.

W prawie wszystkich państwach podwyżki stóp podatkowych są osiągane z chwilowym wzrostem dochodów, a następnie spadkiem w kolekcjach w kolejnych latach. Kliknięcie pola dostosowania inflacji pokazuje, jak zmienny jest ten przychód w ujęciu realnym.

Istnieje kilka przyczyn takiego zachowania przychodów. Po pierwsze, konsumpcja papierosów w USA na mieszkańca systematycznie spada od 1965 r., Kiedy to opublikowano pierwszy raport na temat palenia tytoniu przez chirurga generalnego, a od lat 80-tych sprzedano mniej papierosów. Przy mniejszej sprzedaży papierosów pobiera się mniejsze wpływy z podatków.

Drugi powód jest taki, że w wielu stanach, gdy stawki podatku od papierosów są znacznie wyższe od sąsiednich państw, konsumenci skłaniają się do kupowania papierosów gdzie indziej, a przemytnicy są skłonni kupować papierosy w jurysdykcjach o niskim opodatkowaniu, aby odsprzedawać je w jurysdykcjach o wysokich podatkach dla zysku . Ostatnie szacunki pokazują, że ponad 50 procent wszystkich papierosów sprzedawanych w Nowym Jorku jest przemycanych z innego miejsca. Ten transgraniczny efekt znacznie obniża również wydajność podatków papierosów w czasie.

Ze względu na niestabilność dochodów z podatku od papierosów decydenci i podatnicy powinni sceptycznie podchodzić do propozycji związania podwyżek podatków papierosowych z finansowaniem ciągłych przepisów dotyczących usług rządowych, ponieważ opieranie się na tych przychodach niezmiennie doprowadzi do kryzysu budżetowego w kolejnych latach.

Kliknij tutaj, aby zobaczyć, jak wysokie podatki od papierosów są w twoim stanie.

Możesz również polubić

Dodaj komentarz